MuseScore2.0 Problem z zapamiętaniem tempa

• Nov 16, 2014 - 17:42

Witam. W wersji 1.3 program zapamiętuje ustawienie odtwarzania, natomiast w wersji 2.0 program za każdym zapisaniem wraca do ustawień fabrycznych, tzn 120 bpm. Czy da się jakoś inaczej zapisać tempo odtwarzania do partytur?


Comments

Nie rozumiem w czym jest problem? Tempo wybieramy z palety "Tempo" i upuszczamy je na nutę w partyturze. Edytujemy poprzez podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszki.
Możemy sprawdzić, czy tempo zostało zmienione w Kontrolerze obiektów:
Widok i Kontroler obiektów lub klawisz F8.
Przypominam, że tempo ustawiamy na POCZĄTKU UTWORU i jest ono obowiązkowe, tak jak dynamika. We współczesnej muzyce dominuje liczone w ćwierćnutach. 1 uderzenie na sekundę, czyli 1 bpm = 1 ćwierćnuta na sekundę.
W domyślnych ustawieniach tempo rzeczywiste odpowiada relatywnemu:
Widok i Panel odtwarzania lub klawisz F11. Tam się ustawia proporcje w procentach.
Jeśli nie wpisał Pan tempa na początku utworu, to partytura będzie odtwarzana z domyślną "prędkością" 120 bpm, to samo tyczy się dynamiki.

I dla sprostowania:
80 całych nut = 160 bpm
80 ósemek = 40 bpm

Jeśli nadal ma Pan problemy, to polecam ostatnią wersję nightly: http://prereleases.musescore.org/windows/nightly/. Na tym deweloperzy woleliby bazować, niż na starej wersji beta. Z niej także korzystałem i ją też polecam. Instrukcja jest gdzieś na forum.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

  • Korekta. Do mojego wpisu wdarł się chochlik drukarski - 1 uderzenie na minutę, czyli 1 bpm = 1 ćwierćnuta na minutę :D Oczywiście od - beats per minute. Mam nadzieję, że wybaczycie mi tę wpadkę. Dziękuję Panu Mariuszowi Golwiejowi, że dopatrzył się tej gafy.

Dziękuję i pozdrawiam,
Gootector

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.