BETA 2

• Jan 9, 2015 - 06:10

W BETA 1 i wcześniej w Nightly podobała mi się możliwość ręcznego (przeciągając myszą) regulowania odległości między pięcioliniami systemu. Np. mając fortepian z solistą można było odsunąć w miarę potrzeby pięciolinię solisty od fortepianu. Ustawiając to w jednym takcie otrzymywało się efekt w całej partyturze.
Niestety w BETA 2 brak takiej możliwości :( Może chwilowo?


Comments

Witam. Do tego samego służą odstępy w palecie "Łamania i odstępy". W podręczniku jest opisane, jak ich używać (Podręcznik, Formatowanie, Łamanie i odstępy). Za pomocą "Kontrolera obiektów" możemy dostosować je do naszych potrzeb z dokładnością wyrażoną w liczbach. Opcja najprawdopodobniej nie wróci: 1. Dubluje ona w funkcjonalności wspomnianą wyżej z palety. 2. Robi ona więcej bałaganu w partyturze niż pożytku.

Niektóre sibeliusowe funkcje nie są wcale trafione - wg mnie ta jest nietrafiona (podobnie zresztą jak inne - np. ruchome klucze czy chorągiewki) i dobrze, że zniknęła.

Można jeszcze w opcjach ustawić sobie odległość między pięcioliniami, systemami itp.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Witam. Faktycznie można niechcący popsuć tą funkcją układ partytury, zwłaszcza, że przeprowadzone za jej pomocą regulacje nie znajdują odzwierciedlenia w menu=> Style=> Ogólne=> Strona. Jednak w niektórych zastosowaniach - np. edukacyjnych, a takie mnie interesują - ustawianie odstępów "na oko" ale za to w całej partyturze i to jednym ruchem, a dodatkowo niezależnie dla każdego instrumentu - znacznie może przyspieszyć pracę. Bardzo wielu nauczycieli ocenia ją jako bardzo przydatną w codziennej pracy.
Widzę, że twórcy programu zabezpieczyli użytkowników przed przypadkowym użyciem tej funkcji i w BETA 2 nadal działa ona, ale wymaga naciśnięcia Shift :)
Pozdrawiam
Vinella

Witam, w Nightly używałem trybu zrzutu z ekranu. Działał świetnie. Wybrany fragment partytury skopiowany i wklejony np. do dokumentu tekstowego służył np. jako ilustracja do zadania dla uczniów. W BETA 2 ta funkcja działa wadliwie (ciekawe czy tylko u mnie?). Skopiowany fragment nie wkleja się do Worda a otwarty np. w Paint (w Photoshopie też się nie wkleja) pokazuje, że coś z tym kopiowaniem się dzieje. Jak widać na załączonej grafice pewien fragment (konkretnie 2 piksele z prawej krawędzi) jest przeniesiony na lewą krawędź.

Attachment Size
zrzut ekranu.jpg 23.14 KB

In reply to by Vinella

Instrukcja robienia zrzutu ekranu jest następująca:
1. Klikamy na "Przełącz w tryb zrzutu ekranu".
2. Ustawiamy obszar ręcznie, za pomocą "Kontrolera obiektów" lub poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszki na obszarze i tam też możemy ustawić sobie parametry zrzutu ekranu.
3. Wciskamy Ctrl+C lub klikamy na obszar prawym przyciskiem myszki i wybieramy "Kopiuj".
4. Otwieramy dowolny program, który umożliwia edycję takiego zrzutu ekranu i wklejamy.

Testowałem na najnowszych wersji Nightly i XnView - nie ma problemów, o których Pan pisze.


DO WSZYSTKICH TESTUJĄCYCH NOWE FUNKCJE WERSJI 2.0:
PROSZĘ NIE PISAĆ, ŻE W BECIE 1 CZY BECIE 2 COŚ NIE DZIAŁA, SKORO W NAJNOWSZEJ NIGHTLY TEN PROBLEM JUŻ NIE WYSTĘPUJE. MUSESCORE 2.0 BĘDZIE BAZOWAĆ NA OSTATNIEJ WERSJI NIGHTLY, WIĘC APELUJĘ O NIEMARNOWANIE CZASU DEWELOPERÓW!

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Vinella

Problem 1.

Jeśli nadal będzie miał Pan problemy z wklejaniem, proszę użyć poniższego rozwiązania:
1. Zrobić zrzut ekranu w MuseScore za pomocą "Trybu zrzutu ekranu".
2. Otworzyć program, np. XnView i kliknąć na Edycja oraz Wklej jako nowy obraz.
3. Zapisać plik jako grafikę, np. JPG.
4. Tak utworzony plik wkleić do Worda itp.

Problem 2.

Instrukcję napisałem po to, aby upewnić się, czy właściwie wykonuje Pan daną czynność i porównać efekty Pana i moje, jednak dalej nie wiem, z jakiej Nightly Pan korzystał? Czy jest to Nightly z przed pół roku, a może MuseScoreNightly-2015-01-20-0007-04a5b28.7z? I dlatego opiszę to w problemie nr 3. I proszę WSZYSTKICH o bezwzględne podporządkowanie się tym poleceniom, bez względu czy raportujecie błędy na polskim czy anglojęzycznym forum.

Problem 3.

Nie zgłaszamy problemów, które zostały już naprawione. Nightly są wydawane codziennie, a bety raz na jakiś czas. Jeśli w najnowszej Nightly problem nie występuje - po prostu nie zgłaszamy, bo problem po prostu został już naprawiony. Proszę na przyszłość przejrzeć Podręcznik (http://musescore.org/pl/podr%C4%99cznik/jak-raportowa%C4%87-b%C5%82%C4%…).

Hierarchia priorytetu najnowszych poprawek jest następująca:
1. Nightly, czyli najnowsze wersje rozwojowe, np. MuseScoreNightly-2015-01-20-0007-04a5b28.7z dla Windows.
2. Bety, np. MuseScore 2.0 Beta 2.
3. Wersje oficjalne, np. MuseScore 1.3.

Nie jest to mój wymysł, ponieważ dotyczy to każdego oprogramowania open-source. W programach komercyjnych nie ma wersji rozwojowych. Chociaż czasami się to zdarza, np. Windows Technical Preview.

Jeśli podejmujemy się raportowania jakiegoś błędu, proszę o zaopatrzenie się w NAJNOWSZĄ WERSJĘ DANEGO OPROGRAMOWANIA. Inaczej marnujemy czas ludziom, którzy je tworzą. Nie jest to moja złośliwość, ale ogólnie przyjęta norma.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Kilka zdań wyjaśnienia.
Zapoznałem się z zasadami korzystania z forum oraz raportowania błędów i staram ich przestrzegać. W związku z tym staram się nie zgłaszać nieistniejących problemów, bo szanuję czas i godny podziwu wkład pracy twórców programu. Ponadto staram się nie pisać na forach byle czego, bo nie mam tego w zwyczaju i nie mam też na to czasu. Moim celem jest jedynie podnoszenie jakości MuseScore. Prowadząc dla uczniów pewien internetowy projekt edukacyjny otrzymuję na jego temat uwagi i doskonale wiem jak mogą przeszkadzać czy zwyczajnie denerwować uwagi niesprawdzone lub dotyczące nieistniejących usterek.

W przypadku ostatnio zgłoszonego problemu oparłem się na Nightly-2015-01-18-2111-be86863 i sprawdziłem jego występowanie w MS Word, Photoshop, CorelDraw, Paint, GIMP i IrfanView. Rzeczywiście w XnView nie występuje. Do zgłoszenia tego problemu zostałem niejako zobligowany przez wielu nauczycieli szkół muzycznych używających MuseScore, z którymi mam stały kontakt. Podobnie jak w przypadku zgłoszonych w innym wątku uwag do tłumaczenia.

Sam jestem nauczycielem w jednej ze szkół muzycznych. MuseScore używam w codziennej pracy dydaktycznej od przeszło trzech lat. Pracuję także w placówce doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych, gdzie m.in. zachęcam środowisko nauczycieli szkół muzycznych, a przez to pośrednio także uczniów tych szkół do korzystania z MuseScore. Od początku 2014 roku przeszkoliłem z MuseScore przeszło 200 nauczycieli - 150 w trakcie siedmiu edycji dwutygodniowych kursów e-learningowych oraz 60 na szkoleniach w szkołach muzycznych w kilku miastach w Polsce. Pracowaliśmy na wersji 1.3 ale zawsze nawiązywałem do nowości oczekiwanych w 2.0 Dodam tylko, że nauczyciele brali udział w tych kursach i szkoleniach bezpłatnie.

Wracając do omawianego problemu - oczywiście istnieje możliwość zapisania wycinka partytury za pomocą XnView i wstawienie go później do Worda. Można to także zrobić bez pośrednictwa XnView – po prostu z okna Trybu zrzutu ekranu poprzez Zapisz jako. Skoro jednak we wcześniejszych wersjach Nightly wystarczyło zaznaczyć fragment skopiować i wkleić bezpośrednio do Worda, a teraz to przestało działać, to może opisanie tego nie jest jednak marnowaniem czasu deweloperów.

Pozdrawiam,
Vinella

In reply to by Vinella

Cóż - marnuje Pan czas i nie da się tego ukryć :D
Osobiście nie używam tego trybu, bo nie jest mi do niczego potrzebny, ale potestowałem sobie go na różnych wersjach z ciekawości:
1. MuseScore 2.0 Beta 2
2. MuseScoreNightly-2015-01-18-2111-be86863
3. MuseScoreNightly-2015-01-20-0408-4516685

I we wszystkich przypadkach działa IDENTYCZNIE. Używałem do testów najnowszych: LibreOffice'a oraz XnView'a. Sytuacja jest identyczna.

"Witam, w Nightly używałem trybu zrzutu z ekranu. Działał świetnie. Wybrany fragment partytury skopiowany i wklejony np. do dokumentu tekstowego służył np. jako ilustracja do zadania dla uczniów." - W której wersji? Żadna z powyższych tego nie oferuje.

"W BETA 2 ta funkcja działa wadliwie (ciekawe czy tylko u mnie?). Skopiowany fragment nie wkleja się do Worda a otwarty np. w Paint (w Photoshopie też się nie wkleja) pokazuje, że coś z tym kopiowaniem się dzieje." - Tak jest rzeczywiście w Becie 2. W dwóch powyższych także...

Teraz po analizie dokonuję syntezy i stwierdzam, że:
1. W którejś Nightly tryb działa(ł), tak jak Pan chce i jak Pan opisuje - z założenia wnioskuję, że jest to któraś stąd: http://prereleases.musescore.org/windows/nightly/ lub analogiczna na inną platformę.
2. Dalej pisze Pan, że w Becie 2 działa wadliwie, czyli nazwijmy to "normalnie". Więc uznaję, że problem został naprawiony w Nightly, w której to Pan pisze, że jest OK. I z tego powodu uznaję, że zgłasza Pan problem, który został już naprawiony, bo przecież "w Nightly używałem trybu zrzutu z ekranu. Działał świetnie."
3. Sprawdzam tę funkcję na wszystkich dostępnych kompilacjach i wszędzie działa tak samo, czyli "normalnie", także na Nightly-2015-01-18-2111-be86863, którą Pan tu przytacza.

Więc moje pytanie brzmi: W której to wersji Nightly ta funkcja "działa świetnie" wg Pana?

"Jak widać na załączonej grafice pewien fragment (konkretnie 2 piksele z prawej krawędzi) jest przeniesiony na lewą krawędź." - Niczego takiego nie stwierdziłem. Skopiowany fragment jest wklejany poprawnie w XnView niezależnie od wersji MuseScore.

I ostatnie pytanie: Jakiego systemu operacyjnego Pan używa? Używa Pan jakiś menedżerów schowka itp.?

Proszę jeszcze napisać instrukcję krok po kroku, jak Pan wykonuje zrzut, aż do momentu, gdy pojawi się on w programie docelowym.

Pozdrawiam,
Gootector


Jedyne sposoby na zrobienie zrzutu ekranowego:
1. Klikamy na "Przełącz w tryb zrzutu ekranu", zaznaczamy wybrany obszar i za pomocą skrótu Ctrl+C lub z menu pod prawym przyciskiem myszki wybieramy "Kopiuj", i kopiujemy, wklejamy jako "Wklej jako nowy obraz", zapisujemy jako plik graficzny i dopiero importujemy do wybranego programu.
2. Klikamy na "Przełącz w tryb zrzutu ekranu", zaznaczamy wybrany obszar i z menu pod prawym przyciskiem myszki wybieramy "Zapisz jako (tryb wydruku)", zapisujemy i importujemy do wybranego programu.
3. Analogicznie jak w poprzednio, tylko wybieramy "Zapisz jako (tryb zrzutu ekranu)" - tu są widoczne, np. łamania systemu. W trybie wydruku elementy niedrukowane nie są eksportowane - po prostu ich nie ma.
4. Naciskamy "Print Screen" i wklejamy tam, gdzie chcemy.

Zapewne oczekuje Pan od MuseScore, aby po zaznaczeniu obszaru i skopiowaniu bezpośrednio wklejał go do wybranego programu. Tak mniemam...

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.