Metrum

• Apr 7, 2014 - 11:27

Piszę w MuseScore nuty dla scholi. Śpiewamy wiele utworów nie posiadających określonego metrum. Jest taka funkcja w programie? Jeśli nie, w jaki sposób zasygnalizować twórcom o takiej potrzebie?


Comments

Witam. Tak się składa, że ja jestem jednym z "twórców" :D

Jak już dojdzie Pani do okienka, w którym trzeba wybrać metrum, wpisuje Pani 12/2. Nie wybiera Pani przedtaktu, a tam gdzie trzeba wpisać ilość taktów - wybiera Pani 2. Wpisuje Pani nuty w drugim takcie, a potem usuwa Pani pierwszy takt, zaznaczając go i usuwając za pomocą kombinacji Ctrl+Delete. Tak jak w instrukcji. Ale jak Pani pewnie zauważy - można wpisać tylko np. 24 ćwierćnuty i koniec. Co w tym wypadku? Za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+B (Utwórz -> Takty -> Dodaj takt) dodaje Pani następny takt i wpisuje Pani dalej nuty. Następnie klika Pani na kreskę taktową PRAWYM przyciskiem myszki i z menu wybiera Pani "Ukryj". Dzięki temu kreska taktowa nie będzie widoczna na wydruku. I takim sposobem może Pani wpisać 1000 i więcej nut w "jednym" takcie. Dla Pani informacji - największe metrum w programie wynosi 63/1 - tu można trochę nawpisywać nut bez ani jednej kreski taktowej :D

Ogólnie do takich rzeczy jednak lepszy jest NoteWorthy Composer. Na softx.pl można go kupić za ok. 250 zł. Wersja 2.51 jest naprawdę przyzwoita.

Pozdrawiam,
Gootector

In reply to by Gootector

Można też zmienić wartość taktu: prawym klawiszem myszy kliknąć na pięciolinię w miejscu, gdzie nie ma nut ani pauz, wybrać opcję "Właściwości taktu" i tam można ustawić jego dowolną długość.

Dziękuję!
Wiedziałam, że coś źle sobie tłumaczę z tego angielskiego.
Gdybym pisała zarobkowo, to zapewne kupiłabym bardziej zaawansowany program. A że piszę i śpiewam, gdyż bardzo to lubię, to nie kupuję. MuseScore oferuje i tak o wiele więcej funkcji, niż mi potrzeba. :)

In reply to by joanna.m.kaczor

W wersji 2.0 będzie bardziej rozbudowane metrum i na pewno spełni on Pani oczekiwania w 100%. Na http://prereleases.musescore.org/windows/nightly/ można pobrać najnowszą wersję rozwojową 2.0 i zobaczyć jak to działa. Obecne nightly działają w pełni stabilnie, więc można śmiało używać. Spolszczenie jest bardzo stare, dlatego po pobraniu i uruchomieniu trzeba pobrać aktualizację. Chyba Pomoc -> Menedżer zasobów. Po pobraniu trzeba zamknąć i uruchomić ponownie program. Wszystko fajnie, ale jest mały szkopuł - podpowiedzi w dymkach się nie zaktualizowały...
Jeśli jest Pani zainteresowana, jak zlikwidować tą niedogodność, jak używać nowości w wersji 2.0, jak uruchomić itd. - proszę pisać.

Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy z MuseScore,
Gootector

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.