hogy legyen az enyém az első magyar nyelvű problémavetés: hogyan változtatom csak egy sorcsoportnak a többitől való távolságát?

• Sep 10, 2015 - 13:49

kedves mindenki (vagy valószínűleg Fodor Bertalan)

nos a kérdésben minden benne van, amit tudni szeretnék, 2.0.2. verziót használok W.7. alatt, nem nagyon rég, nem is tudok sok mindent, a mostani kérdésemre való választ sem, kerestem (angol) fórumon, de ott csak az összes sorcsoportra ható változtatásokat kaptam megoldásul (eddig a legmegfelelőbb megoldásom a keret hozzáadása volt)\

előre köszönök bármilyen választ


Comments

A keret is jó, de picit kényelmesebb erre a Törések/elválasztás eszköztárról a kottasor térköz növelő eszköz. Ezt ráhúzod az alsó kottasorra és dupla katt után tudod méretezni.

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy hol lehet beállítani hogy hány ütem legyen egy adott sorba. Előre is köszönöm a segítségeteket.

Kedves Szakértők!

Sajnos nem tudom, hogy kell új témát nyitni, ezért itt teszem fel a kérdésemet.

Amikor 6/8-ban írom tele a sort, akkor az utolsó ütemet az oldal már nem tudja fogadni, szétfeszíti, s így az utolsó ütem átugrik egy másik oldalra, ráadásul abban az ütemben szélesíti a hangjegyek közötti távolságot is.

In reply to by Gizella

Ez nem amiatt van, hogy 6/8, hanem így jön ki. Van pár lehetőséged:
- csökkented a vonalköz-méretet (Elrendezés menü > Oldalbeállítás... - itt figyelni kell, hogy a nyomtatónak mi a legkisebb margó, amit tud, hogy lesz kötve-fűzve a kotta stb.)
- csökkented a margókat (Elrendezés menü > Oldalbeállítás... > Méretezés, itt akár 0,05 mm is számíthat)
- szorosabbra veszed a kottaképet (Stílus menü > Általános > Ütem > Térköz)

In reply to by Bertalan Fodor

Kedves Bertalan!
Köszönöm szépen a segítséget. Sikerült megoldanom az útmutatásoddal.
Lenne másik három kérdésem, melyekre a magyar nyelvű kézikönyvben nem találtam megoldást:

Mivel misét másolok, több tételből áll. A tételekben ( Kyrie, Glória stb.) értelemszerűen újrakezdődik az ütemek számozása.
Hogyan kell megoldani úgy, hogy a lap alján oldalszámok automatikusan folytatódjanak,
viszont az ütemszámozást tételenként újra tudjam kezdeni.
Ha új fájlban kezdem a következő tételt, akkor a tételszámozás újraindul, de a lap oldalszámozása is. Ha folytatólagosan szerkesztem egymás után a tételeket, akkor a lap oldalszámozása halad, de a tételszámozás is.

1. ütemszámozás tételenkénti beszámozása
2. az oldalszámozás beállítása
3. az első oldalon vízszintesen kiírja a sor elején a soprano, alto, tenore, basso megnevezéseket. Ez így rendben.
A CORO összefoglaló megnevezést függőlegesen elfordítva kellene beszerkesztenem a lap margójára úgy, hogy a talpa a kotta felé nézzen. Van-e lehetőség a beírt szöveg elfordítására?

Köszönettel: Gizella

In reply to by Gizella

Nyugodtan kezdj új témát, jobban áttekinthető.
1. Ütemszámozás: jobb gomb az ütemen, "Ütemszám növelése" - beírhatsz negatív számot
2. Oldalszámozás: Elrendezés menü, Oldalbeállítás..., Első oldalszám
3. Úgy tudom, nincs a MuseScore-ban ilyen lehetőség. Én Inkscape-pel (szabad szoftver, inkscape.org) megcsinálnám az elforgatott szöveget (pár kattintás), és képként beraknám.

In reply to by Bertalan Fodor

Kedves Bertalan!

Két problémával kapcsolatban szeretném kérni a segítségedet:

1. hogyan lehet egy ütemen belül két szólamot jelölni?
A C trombita egyik ütemében egyetlen két hang egymás fölött, két sor különbséggel, egyiknek felfelé a szára, a másiknak lefelé. (Szakszerűen nem tudom megnevezni).
Napok óta kísérletezem, és nem jövök rá. megpróbálom jpg-ben is bemutatni, remélem, sikerül.

2. Az ütemen belül, az egyes hangokra érvényesen tudom használni a feloldójelet. A partitúrán belül érvényesen nem. Mi a megoldás?

Előre is köszönöm:
Gizella

Attachment Size
kottaszár.jpg 51.17 KB

In reply to by Gizella

kedves Gizella!

én nem Bertalan vagyok, és nem is szaki, de kapok értesítést, mivel ezt a témát én indítottam, láttam, hogy Bertalan még nem reagált, gondoltam reagálok, hátha segítek, de ha nem sikerül, Neki biztos igen\
1. nos, több szólamot az 1-es képen látható jobb alsó sarokban lévő számok segítségével lehet generálni\ tehát íráskor az adott számra kattintva meghatározhatjuk, hogy melyik szólamot írjuk (ezentúl kattintást mondok, mert bár billentyűkombinációkkal is lehet, ezeket átállítottam és fogalmam sincs, mi volt az eredeti, talán cntrl1, cntrl2)\ ajánlom, hogy a mélyebb legyen a második, mert a program automatikusan az első szólamnak tesz felső szárat\ mindenesetre ezek állíthatók, a hangjegyre kattintva, jobb oldalt a vizsgáló panelben van egy olyan, hogy kottaszár iránya, ami után legörgetve kiválaszthatjuk a nekünk megfelelőt\
2. sajnos nem tudom, itt mi a probléma, nekem tökéletesen működik\ talán, ha leírnád a lépéseidet, segítene\

Attachment Size
1.jpg 37.47 KB

In reply to by segítség

Kedves "segítség" válaszoló!

Hálásan köszönöm, megpróbálkozom az útmutatásod alapján. Jó is, hogy a kattintással való megoldást írtad le, az az egyszerűbb.
A második kérdésemre végül megtaláltam a megoldást, ott volt a szemem előtt, csak éppen nem vettem észre az " Előjegyzések/nyitott/atonális" ikont.

Üdvözlettel: Gizella

In reply to by Bertalan Fodor

Kedves Bertalan! (vagy bárki, aki segíteni tud)
Az oldalszámozással kapcsolatban lenne nekem is egy kérdésem. Szeretném, ha az első oldal oldalszáma is megjelenne, de nem találom, hogy hol lehet ezt beállítani. A régi verzióban a Stílus/Általános felületen volt ilyen lehetőség, de onnan úgy látom, hogy kikerült. Az Elrendezés/Oldalbeállítás felületen se látok olyan lehetőséget, hogy mutassa az első oldal oldalszámát is.

In reply to by Anna-Krisztina

(Nyugodtan kezdj új témát, jobban áttekinthető.)

Kicsit el van dugva, de be lehet állítani:
Stílus > Általános > Fejléc, lábléc, számok és itt a Lábléc szekcióban a $p jelet (ami azt jelenti, hogy oldalszám, kivéve az első oldalon) arra kell cserélni, hogy $P (oldalszám, minden oldalon)

Kedves Fodor Bertalan!

A crescendo/dimiduendo jelek szerkesztés után nem másolhatók, vagy csak én vagyok ügyetlen?
Próbálkoztam kijelölés/ beillesztés módszerrel, de nem ment.
Segítség lenne, ha több hang, ütem alatt elhelyezendő, azonos hosszúságú és tágasságú villákat nem kellene mindig egyenként, külön megszerkeszteni.
Köszönettel: Gizella

In reply to by Gizella

A crescendo beillesztés ajánlott módja az, hogy rákattintunk a legelső hangra, Shift+klikk az utolsó hangra, majd duplaklikk a crescendo jelre.
Egyébként van mód a másolásra. Ha a Shift-et és a Ctrl-t is nyomva tartod a crescendó jel odébbhúzásakor, akkor másolni fogja.

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.