Odległość nuty od metrum
Dzień dobry,
Państwa program okazał się być bardzo przydatny, obecnie wykorzystuję go do "odświeżenia" starych, zniszczonych, pomazanych i nieczytelnych nut. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć opcji w której można zwiększyć odległość między metrum a pierwszą nutą, a jest to niezbędne do zapisania nut w prawidłowy sposób - jestem harfistką, a w nutach na harfę haczykową często właśnie jeszcze przed pierwszą nutą ale już za metrum na pięciolinii wskazany jest stan haczyków. Jest to na tyle rzadki instrument, że oczywiście nie dziwię się że nie macie opcji wpisania dyspozycji haczykowych, ale bardzo by mi się przydało trochę tej przestrzeni abym już po wydrukowaniu mogła wpisać to ręcznie.
Pozdrawiam serdecznie
Comments
P.S. Próbowałam opcji z rozciąganiem taktu, niestety nie wpływa to na odległość pierwszej nuty od metrum.
In reply to P.S. Próbowałam opcji z by Sandra Przyjemska
Wystarczy zaznaczyć pierwszą nutę i skorzystać z Kontrolera obiektów (menu Widok -> Kontroler obiektów lub klawisz F8). Przy pomocy opcji Segment zwiększamy lub zmniejszamy Odstęp z lewej lub Odstęp z prawej strony zaznaczonej nuty.
"Jest to na tyle rzadki instrument, że oczywiście nie dziwię się że nie macie opcji wpisania dyspozycji haczykowych, ale bardzo by mi się przydało trochę tej przestrzeni abym już po wydrukowaniu mogła wpisać to ręcznie." - proszę podesłać tutaj lub na mojego maila gootector@o2.pl fragment zapisu nutowego, a postaram się przygotować i opisać, jak wprowadziłem te elementy do programu. Jestem jednak niemalże pewien, że jest to możliwe.
Pozdrawiam,
Gootector
W załącznikach dodaję oznaczenia haczyków - są to nuty w kwadratach. Szukałam tej opcji i nie znalazłam, ale tak samo nie znalazłam wielu innych rzeczy które wyjaśniał Pan gdzie są :) Po prostu w tym programie jest tyle opcji, że po jakimś czasie człowiek już nie pamięta co sprawdzał a czego nie, ale to oczywiście jak najbardziej zaleta.
In reply to W załącznikach dodaję by Sandra Przyjemska
Trzeba przełączyć paletę z trybu Podstawowego na Zaawansowany i wejść do zakładki Palcowanie. Elementy Palcowanie 0-5 idealnie się do tego nadają. Wystarczy chwycić jeden z tych elementów przy pomocy lewego przycisku myszki i upuścić na wybraną nutę partytury i gotowe. W przypadku nachodzenia tychże elementów na kreskę taktową, polecam skorzystanie z odstępów, które przedstawiłem powyżej.
Teraz skomplikowane zadanie - dodawanie dowolnych elementów w ramce (na podstawie haczyki.jpg).
1. Wchodzimy do zakładki palety Tekst.
2. Upuszczamy Znak rewizyjny na nutę, przy której ma znaleźć się element w ramce. To nic, że ustawił się on w niewłaściwym miejscu na pięciolinii - zaraz będziemy to zmieniać.
3. Przechodzimy teraz do Style -> Tekstowe....
4. Klikamy na Nowy, wpisujemy nazwę stylu i klikamy OK. I tu trzeba się zatrzymać - trzeba dokładnie przemyśleć nazwę dodawanego stylu tekstowego, gdyż nie można jej potem zmienić ani usunąć stylu bezpośrednio w programie. Jest to możliwe, jednak należy ręcznie edytować plik. Trzeba mieć ten mankament na uwadze.
Po dodaniu stylu - czas na jego edycję:
1. Rozmiar czcionki ustawiamy na 16. Dzięki temu rozmiar klucza, który dodamy w dalszej części poradnika będzie identyczny jak rozmiar małego klucza.
2. Zaznaczamy opcje: Skaluj rozmiar względem ustawienia "skalowanie pięciolinii" i w zakładce Odstęp - skalowanie pięciolinii.
3. W zakładce Wyrównanie przy opcji Pion wybieramy Wyrównaj linię bazową tekstu do punktu odniesienia (trzecia opcja od lewej).
4. Zaznaczamy opcję Ramka i Pudełko.
- Grubość ramki ustawiamy na 0,10sp.
- Promień graniczny ustawiamy na 0.
- Margines tekstu ustawiamy na 1,50sp.
5. Klikamy na Zastosuj i OK.
6. Jeśli styl ramki nie podmienił się automatycznie, to należy skorzystać z Kontrolera obiektów. Gdy jest on na widoku, zaznaczamy nasz element w ramce i w zakładce Tekst w opcji Styl podmieniamy na nasz nowo dodany styl.
7. Za pomocą opcji: Przesunięcie poziome i Przesunięcie pionowe dostosowujemy położenie ramki na pięciolinii.
Teraz edycja tego, co w ramce:
1. Klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszki na ramce, aby ją edytować.
2. Klawiszem Backspace kasujemy zawartość ramki.
3. Na dole okna programu wyświetlił się dodatkowy pasek. Klikamy na Wstaw znaki specjalne lub korzystamy z klawisza F2.
4. Przechodzimy do zakładki Symbole muzyczne -> Clefs i dwukrotnie klikamy na G clef.
5. Zamykamy okno symboli specjalnych.
Jeśli dotarła Pani do tego punktu bez większych problemów - proszę dać znać i/lub napisać jakieś uwagi odnośnie powyższej instrukcji. W ramce brakuje jeszcze dwóch elementów - znaku chromatycznego i główki nuty. Na razie myślę nad tym, jak optymalnie dodać te elementy.
Można zrobić po kluczu dwie przerwy (spacje), przejść do Standard accidentals (12-EDO), wybrać Sharp lub inny symbol, zrobić jedną spację i wybrać Black notehead z Noteheads. Po dodaniu elementów zmienić położenie ramki z tekstem na Przesunięcie poziome: 10,00sp i Przesunięcie pionowe: 3,00sp. Jeśli dodana ramka nachodzi na następny takt, to polecam zaznaczyć nutę, po której stoi ramka i zwiększyć Odstęp z prawej.
Po wielu edycjach tego postu udało mi się wreszcie dobrnąć do końca :D
Pozdrawiam,
Gootector
In reply to Trzeba przełączyć paletę z by Gootector
Zamieszczam plik, który opracowałem na podstawie Pani zdjęć:
In reply to Zamieszczam plik, który by Gootector
Świetnie! Szczerze powiem, że sama nigdy w życiu bym na to nie wpadła,a efekt jest dokładnie taki o jaki chodziło. Przy okazji rozwikłał Pan mój problem z jakim się spotkałam przy repetycji w środku taktu, a także zobaczyłam morze kolejnych możliwości o których istnieniu nie miałam pojęcia.
Ogrooomnie dziękuję za podjęty trud :)
In reply to Świetnie! Szczerze powiem, że by Sandra Przyjemska
W razie pytań - proszę pisać :D
Taka refleksja mnie naszła - każdą edycję jakiegokolwiek elementu partytury oraz pozostałych obiektów, które nie są elementami partytury (ramek, łamań itd.), polecam przeprowadzać za pomocą Kontrolera obiektów. Właściwie wszystko, co jest potrzebne do konfiguracji czegokolwiek, jest w nim zawarte. Odradzam też ręcznego ustawiania elementów przy pomocy myszki. Lepiej poprzesuwać dany element za pomocą strzałek przy opcjach. Będzie to estetyczniej wyglądało, a MuseScore poprawnie przeskaluje dany element przy okazji zmiany ustawień.
Pozdrawiam,
Gootector