gitarowe barre

• Jan 18, 2023 - 16:03

Hej,
chciałabym zrobić oznaczenie belki barre jako prostej kreski z haczykiem na dole, wskazującym od której struny jest barre. Czy ktoś się tym zajmował? Jedyne co mi przychodzi do głowy to paleta arpeggio i tam jest klamerka, ale ma dwa haczyki..


Comments

Wygląda na to, że tylko arpeggio się do tego nadaje. W Widok -> Konfigurator palety są co prawda różne elementy czcionki, które mają podobny kształt, jednak brak możliwości ich edycji z góry przekreśla sensowność ich użycia. Natomiast w przypadku arpeggio nie można edytować tzw. haków. Jedyne co można zrobić, to edytować długość obu haków jedocześnie w Format -> Style... -> Arpeggia. O ile kreski poziome są konfigurowalne, o tyle kresek pionowych praktycznie nie można edytować w MuseScorze.

In reply to by zigirafi

Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jeszcze taki pomysł - gdyby wykorzystać paletę Linie -> Staff. Można tą linie ułożyć tak, że w sumie wygląda zadowalająco i edytowalny jest wtedy każdy jej element. Tylko, że robienie tego za każdym razem gdy mam wstawić barre jest bardzo czasochłonne. Czy da się jakoś zapisać to jako nowy symbol, który ma sprecyzowane parametry? Istnieje w ogóle możliwość tworzenia nowych symboli?

In reply to by rynkiewiczbeata

Linie: Linia (zwykła), Linia tekstu pięciolinii (Staff), Linia tekstu systemu (System) i Linia kapodastra to jeden i ten sam element i MuseScore ich nie rozróżnia. Dla MuseScore'a wszystkie są po prostu Liniami tekstu.
Tak, można w sumie zrobić w nich linię pionową, edytując opcję Wysokość haka we Właściwości -> Linia tekstu -> Styl -> Wysokość haka i jest to w sumie najlepszy pomysł. Jednak z tego, co widzę, to nie można nic więcej zrobić z tym hakiem, jak go przedłużyć. Nie można jednak zmienić, żeby linia była po lewej stronie, a hak był na dole.
Natomiast co do projektowania własnych symboli, to niestety, ale nie można zrobić tak, że z partytury przeciągnie się do palety dowolny element zapisu nutowego czy jakikolwiek inny obiekt. Tzn. nie jest to niemożliwie, ale nie da rady tego zrobić z poziomu MuseScore'a. Pozostaje jedynie zrobić sobie kopię tych linii w innym projekcie i metodą kopiuj-wklej wstawiać je do projektu, nad którym się pracuje.

In reply to by zigirafi

A co do fragmentu zapisu nutowego, który jest na tym zdjęciu, to na 99% został on zrobiony w programie Sibelius, gdyż klucz wiolinowy jest bardzo podobny do tego z czcionki Opus. Niestety, MuseScore'owi jeszcze trochę brakuje do tak zaawansowanej edycji. Być może za 5 lat będzie to bezproblemowe 😆

In reply to by zigirafi

Jeszcze inaczej go ułożyłam. Jak zrobiłam hak początkowy 90 stopni, hak końcowy brak, i wysokość haka początkowego -5,5 to mogę z tym zrobić wszystko. Tylko nijak nie działa kopiuj wklej na tym elemencie :(

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Dostałam plik z nutkami w mscz, z prośbą o poprawienie kilku rzeczy. Nie chciałam wchodzić w sibeliusa bo wszystko by mi rozsypał, dlatego sprawdzam co jeszcze potrafi MuseScore :)

In reply to by rynkiewiczbeata

Już rozumiem - rozmawiamy o dwóch różnych wersjach MuseScore'a. Ja nie wspieram wersji 3.6.2. Z tego, co obserwuję, to gitarzyści są dość mocno zawiedzeni najnowszą wersją. MuseScore nigdy nie był edytorem typowo dla gitarzystów, a nowa wersja kładzie nacisk przede wszystkim na orkiestrę. Być może niektóre funkcje z MuseScore'a 3 wrócą do czwórki. Te, które usunięto, nie działały prawidłowo, dlatego postanowiono z nich zrezygnować, żeby móc je dopracować i ponownie zaimplementować. Wynika to z założeń poprzednich i pierwotnych deweloperów-właścicieli programu, że: jeśli coś działa, to hurra, ale jak działa, to już nie ma znaczenia - ładujemy wszystko, bo im więcej, tym lepiej. I właściwie tak było. I dobrze, że zrezygnowano z tej praktyki.
Pozdrawiam, G.

Do you still have an unanswered question? Please log in first to post your question.