Czy jest możliwe rysowanie, w Musescore lub jakakolwiek edycja podobna do programu Paint?
Dzień dobry!
Chciałam spytać się czy w programie Musescore jest możliwość jakiegokolwiek rysowania: dodawania kolorowych ramek, linii, symboli, ewentualnie kolorowanie nut itp. na przykład podobnie jak w programie Paint?
Pozdrawiam
Attachment | Size |
---|---|
Przyklady.docx | 465.6 KB |
Comments
Mówiąc zwięźle i krótko - tak. Format MuseScore'a jest bardzo elastyczny, gdyż bazuje na XML.
Kolory
Aby zmienić kolor elementu partytury, należy wejść w Kontroler obiektów i w zakładce "Element" kliknąć przy "Kolor:" na pole (domyślnie jest czarne). W oknie "Wybierz kolor" możemy zmienić na dowolny spośród 16777216 dostępnych kolorów. 256x czerwień, 256x zieleń, 256x błękit z zakresu od 0-255, co daje po 256 wartości (odcieni) dla czerwieni, zieleni i błękitu (od ang. red(R), green(G), blue(B), czyli RGB), czyli w sumie te 16,78 mln kolorów (2^24=16777216 - 32-bitowa głębia kolorów - 24 bity kolorów i 8 bitów dla kanału alpha). Na Wikiepdii jest dostępna lista kolorów: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolorów, więc zamiast kombinować, można wpisać gotowe wartości.
Symbole czcionki tekstowej
Wpisując dowolny tekst (Dodaj -> Tekst), podczas jego edycji możemy dodawać znaki specjalne. Ikonka znaków specjalnych znajduje się na pasku na samym dole - pierwsza od lewej z symbolem alfy w ramce (możemy również wywołać klawiszem F2). W oknie znaków specjalnych mamy: symbole podstawowe, symbole muzyczne oraz symbole unikodowe. W zakładkach są one podzielone na grupy. Ikonka znaku zapytania w ramce oznacza, że dana czcionka nie zawiera zdefiniowanego glifu, czyli symbolu. Podwójnym kliknięciem lewym przyciskiem myszki na symbol dodajemy go do edytowanego tekstu. Edycja koloru i inne opcje edycji są dostępne w Kontrolerze obiektów.
Symbole czcionki nutowej
Klikamy na: Widok -> Konfigurator palety... (lub skrót Shift+F9). W Konfiguratorze przechodzimy do zakładki "Symbole". Wybieramy czcionkę nutową ("Czcionka"; domyślna czcionka MuseScore'a to Emmentaler), chwytamy dowolny symbol lewym przyciskiem myszki i upuszczamy na wybrane przez siebie miejsce w partyturze. Edycja koloru i inne opcje edycji są dostępne w Kontrolerze obiektów.
Przykłady
Aby dodać te kółka, gwiazdki trójkąty, kwadraty, serduszka itd.:
Po stworzeniu partytury, kliknąć na nazwę instrumentu, Ctrl+A, Delete, F2, Symbole unikodowe, Miscellaneous Symbols, kliknąć dowolny symbol 2x lewym przyciskiem myszki, zamknąć okno.
Aby zmienić wielkość elementu dodanego wcześniej elementu:
Menu: Style -> Tekstu..., zakładka "Pełna nazwa instrumentu", Zastosuj, OK. Zmiana koloru znajduje się pod zmianą stylu.
Kolorowy tekst nad nutami:
Zaznaczyć nutę, wejść do menu: Dodaj -> Tekst -> Symbol akordu (lub skrót Ctrl+K). Kolor zmienić w Kontrolerze obiektów, jak w opisie na samej górze. Diagramy akordów edytuje się w: Style -> Ogólne..., zakładka "Symbole i diagramy akordów". W tym wypadku będzie to chyba "Pisownia nuty", "Solfeżowa". Nie wiem.
Słowa piosenki nad nutami:
Zaznaczyć nutę, wejść do menu: Dodaj -> Tekst -> Słowa (lub skrót Ctrl+L). Serduszko można dodać w drugiej linii słów (Shift+Enter) ze znaków specjalnych. Jego wielkość można zmodyfikować, zwiększając/zmniejszając rozmiar czcionki na pasku (tym samym, gdzie dodaje się znaki specjalne). Kolor serduszka - Kontroler obiektów. Nie mam natomiast pojęcia, jak sprawić, aby słowa znalazły się nad pięciolinią. Tzn. czy jest taka opcja w MuseScorze, aby to zrobiło się automatycznie (https://musescore.org/en/node/14129
- najprawdopodobniej nie jest dostępna w wersji 2.). Najprościej to gdy są już wszystkie wpisane, zaznaczyć najpierw linię z tekstem, kliknąć na nim prawym przyciskiem myszki, z menu wybrać: Zaznacz -> Więcej..., zaznaczyć Ten sam podtyp: Verse 1, kliknąć OK i z pomocą Kontrolera obiektów i opcji "Przesunięcie pionowe:" przenieść powyżej pięciolinii. Tak samo z sercami, tylko będzie "Verse 2".
Ogólnie trzeba znać program, sprawnie się nim posługiwać, znać skróty i wszystko można w nim zrobić. Można nawet pisać prace, gdzie tekst przeplata się z zapisem nutowym. Nie ma tylko justowania tekstu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Justowanie
). Można nawet pisać sam tekst bez zapisu nutowego :D Jakby była możliwość justowania, to obyłoby się bez Worda. Jeszcze nie próbowałem dodawać tabelek. Muszę to sprawdzić :D
Pozdrawiam,
Gootector
In reply to Mówiąc zwięźle i krótko -… by Gootector
Kolorowanie nut:
Zaznaczyć nutę, Kontroler obiektów, Kolor.
Tekst w ramce:
Style -> Tekstu..., włącz opcję "Ramka". Można też dodawać własny styl tekstu. Nie można go jednak usunąć w MuseScorze. Tzn. można, wszystko można, ale trzeba edytować plik ręcznie. Więc dla osób niewtajemniczonych zalecam przemyśleć, jakie style tekstu chcemy utworzyć w pliku partytury.
In reply to Kolorowanie nut:… by Gootector
Mała errata do tego do tego fragmentu:
"Aby dodać te kółka, gwiazdki trójkąty, kwadraty, serduszka itd.:
Po stworzeniu partytury, kliknąć na nazwę instrumentu, Ctrl+A, Delete, F2, Symbole unikodowe, Miscellaneous Symbols, kliknąć dowolny symbol 2x lewym przyciskiem myszki, zamknąć okno".
"Po stworzeniu partytury, kliknąć na nazwę instrumentu (...)" - czyli wejść w tryb edycji tekstu poprzez dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszki na nazwie instrumentu. Reszta jak w przykładzie.
Pozdrawiam,
Gootector
In reply to Mała errata do tego do tego… by Gootector
Dziękuję za wszelką pomoc! Wkrótce sama sprawdzę jak to funkcjonuje.
Jeszcze chciałam spytać jak jest z możliwością wstawiania pustych pięciolinii - na przykład jak w przypadku kiedy chcemy stworzyć kartkę papier nutowy, lub pustych pięciolinii naprzemiennie z zapisanymi (np. jeśli robimy zadanie do szkoły dla wypełnienia dla uczniów)
In reply to Dziękuję za wszelką pomoc!… by mariaro
Trzeba kliknąć na dowolną pięciolinię prawym przyciskiem myszki i z podręcznego menu wybrać "Właściwości pięciolinii/partii...". Odznaczyć trzy opcje: Pokaż klucz, Pokaż oznaczenie metryczne, Pokaż kreski taktowe, kliknąć Zastosuj i OK. Klucz(e), oznaczeni(e/a) metryczne i kreski taktowe znikają. Aby ukryć numerację taktów, trzeba wejść w: Style -> Ogólne..., zakładka "Nagłówki, stopki i numery taktów" i odznaczyć opcję "Numery taktów", kliknąć Zastosuj i OK. Ukrywanie pauz całotaktowych, jak poprzednio - zaznaczyć dowolną, kliknąć prawym przyciskiem myszki, wybrać: Zaznacz -> Wszystkie podobne elementy, jak pauzy są zaznaczone, w Kontrolerze obiektów odznaczyć opcję "Widoczny". Pauzy zostają ukryte.
Gdy np. numery taktów mają być ukryte tylko dla "pustej" pięciolinii, to zalecałbym skorzystać z opcji "Zaznacz" z rozwijanego menu pod prawym klawiszem myszki oraz opcji "Widoczny" w Kontrolerze obiektów.
Najlepiej w pierwszej kolejności podzielić pięciolnie według uznania, a dopiero na samym końcu wszystko poukrywać.
In reply to Trzeba kliknąć na dowolną… by Gootector
W załączniku zamieszczam szablon papieru nutowego, który możesz wykorzystać w dowolnym celu. Plik jest w formacie nieskompresowanym MuseScore'a.
In reply to W załączniku zamieszczam… by Gootector
Dzięki! Bardzo pomocne!